Stomil Olsztyn – Zgody, kosy, układy

Stomil Olsztyn to jeden z najstarszych polskich klubów założony w 1945 roku, najbardziej utytułowany polski klub na Warmii i Mazurach. Wystąpił ośmiokrotnie w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej piłki nożnej mężczyzn (Ekstraklasie) w latach 1994-2002, dwukrotnie przy tym awansując do ćwierćfinału pucharu Polski. W ciągu ośmiu lat pobytu w najwyższej dywizji piłkarzy nożnych w Polsce Stomil łącznie rozegrał dwieście pięćdziesiąt cztery spotkania odnosząc przy tym siedemdziesiąt sześć zwycięstw, siedemdziesiąt pięć remisów i sto trzy porażki, zdobywając przy tym dwieście dziewięćdziesiąt sześć punktów w całej historii meczów w Ekstraklasie. Ich całościowy bilans bramkowy wynosił dokładnie dwieście pięćdziesiąt pięć bramek strzelonych i trzysta trzydzieści dziewięć bramek straconych.

Przez kolejne lata zawodnicy z Olsztyna grali w rozgrywkach III i IV ligi, a obecnie od sezonu 2012/2013 występują na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli rozgrywkach Fortuna I ligi.  W aktualnym sezonie, z dorobkiem trzydziestu trzech punktów po trzydziestu dwóch meczach, niemal na pewno zapewniają sobie utrzymanie w tych rozgrywkach na kolejnych sezon, gdyż w tym sezonie z tej ligi spada tylko jeden zespół. W obecnym zespole do najpopularniejszych zawodników pierwszej drużyny z Olsztyna należą przede wszystkim doświadczony Grzegorz Kuświk, były napastnik ekstraklasowych klubów Lechii Gdańsk, Wisły Płock i Ruchu Chorzów.

I to właśnie z ekipą z Płocka, kibice mają najlepsze relację, czyli tzw. zgodę. Oprócz drużyny z Płocka, zgoda jest także z drużyna Polonia Bydgoszcz. Zdrowy układ panuje z drużyną Lechia Gdańsk i Hutnik Nowa Huta. Konflikt, czyli popularna kosa, występuje między innymi z Legią Warszawą. Nic w tym dziwnego, skoro kibice ze stolicy Rzeczpospolitej Polskiej uchodzą za jednych z najbardziej niebezpiecznych i agresywnych zorganizowanych grup kibicowskich w Polsce. W dalszej kolejności konflikt panuje z Jagiellonią Białystok, Olimpią Elbląg, Widzewem Łódź i Zawiszą Bydgoszcz. Znając te wszystkie kibicowskie animozje, piłkarze tak jak wspomniany wcześniej Kuświk decydują się wybrać takie kluby aby unikać potem w towarzystwie rodziny i znajomych popularnej „zadymy” na mieście.

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia piłkarzy okazują się transfery wewnątrz dwóch najbardziej zwaśnionych klubów. Jako jeden z najpopularniejszych przykładów takich zjawisk można zaliczyć transfer Bartosza Bereszyńskiego i Kaspera Hamalainena z Lecha Poznań do Legii Warszawa. Od kilku lat oba kluby rywalizują o miano najlepszej drużyny w Polsce, a kibice przy każdej nadarzającej się okazji szukają szans na zademonstrowanie przed meczami między sobą popularnej „ustawki”. Tego typu zachowania wpływają na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa na polskich stadionach, przez to frekwencja na stadionach bywa nierzadko bardzo niewielka, stąd i wpływy oraz inne finansowe korzyści z dnia meczowego są dużo mniejsze dla polskich zespołów. Pandemia koronawirusa chwilowo zatrzymała stadionową patologię i oby było jej jak najmniej.

 

Close