75-lecie drużyny Stomil Olsztyn

Choć ciężko w to uwierzyć, w połowie lipca swoją 75 rocznicę powstania obchodził pierwszoligowy klub piłkarski z Mazur – Stomil Olsztyn. Dokładnie 15 lipca 1945 roku rozpoczęła się przygoda olsztyńskiego zespołu nazywanego „Dumą Warmii”. Kibice dumnie świętowali 75-lecie swojego ukochanego zespołu przy al. Piłsudskiego, gdzie mieści się stadion, przygotowując pokaz pirotechniczny, podczas którego użyto ok. 150 rac i 30 wyrzutni rakiet. Olsztyński ratusz natomiast w dniu tym przybrał oświetlenie w barwach biało-niebieskich, będących barwami piłkarzy z klubu.

Początki Dumy Warmii

Data 15 lipca jest dla każdego kibica olsztyńskiego zespołu piłkarskiego bardzo ważna, wtedy bowiem rozegrany został mecz, który dał początek klubowi OKS Stomil Olsztyn. W rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, a także pierwszy raz po wojnie odbył się na stadionie Gwardii mecz piłkarski między drużyną kolejarzy a pracownikami spółdzielni spożywców Społem. Po meczu tym pierwsza z drużyn przekształciła się w Kolejowy Klub Sportowy, obecnie KKS Warmia Olsztyn, natomiast drugi w Olsztyński Klub Sportowy, czyli OKS Stomil Olsztyn. 

Od lig regionalnych do ekstraklasy

Nie można odmówić stwierdzenia, że klub ten ma ciekawą historię. Przez długi czas po powstaniu Stomil Olsztyn miał okazję grać jedynie w rozgrywkach lig regionalnych w województwie. Zbawienne okazały się Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych, które pod koniec lat 60 przejęły patronat nad klubem. W końcu w 1970 roku piłkarze z Dumy Warmii wywalczyli sobie awans do 3 ligi.  Przez lata 70 i 80 grali na przemian w 3 lidze lub wyżej w 2 lidze. Awans do najwyższej ligi w polskich rozgrywkach klubowych w piłce nożnej przyniósł dopiero sezon 1993/94, kiedy to zespół pod wodzą trenera Bogusława Kaczmarka odniósł sukces, umiejscawiając się na samym szczycie tabeli w 2 lidze. Od 1994 roku do 2002 zespół grał w 1 lidze, czyli wówczas najwyższej rangą, jak obecna Ekstraklasa. Grając przez te 8 sezonów, zespół najczęściej plasował się w środku tabeli, najwyższe miejsce – 6 osiągnął w sezonie 1995/96. 

Stomil Olsztyn obecnie

Olsztyński klub piłkarski przez ostatnie miesiące przechodził gorsze chwile, borykając się z problemami kadrowymi, finansowymi, zwolnieniem trenera. Niedawno nowym głównym szkoleniowcem został były piłkarz Wisły Płock – Adam Majewski. Jest to nowa nadzieja dla zespołu na odratowanie i powrót do dawnej formy, a kto wie może w przyszłości ponowny awans do Ekstraklasy. Jedno jest pewne, Stomil Olsztyn ma za sobą 75 lat świetnej historii i tradycji, którą będzie kontynuować z dumą w kolejnych sezonach.