Fortuna 1 liga – powstanie i historia

Fortuna 1 liga to nazwa określająca obecną pierwszą ligę rozgrywek piłkarskich w Polsce. Plasuje się ona pomiędzy dwoma poziomami ligowymi – Ekstraklasą, a II ligą. I liga znajduje się na drugim poziomie polskiej piłki. W zmaganiach bierze udział 18 drużyn, które co sezon grają w systemie mecz-rewanż. Na koniec sezonu, dwie drużyny znajdujące się na czele stawki awansują do Ekstraklasy, a trzy najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi. I liga to nazwa przyjęta dopiero w sezonie 2007/2008, wcześnie rozgrywki określane były mianem II ligi.

Liga B, czyli okres do 1948 roku

Już w latach 1913-1914 w polskiej piłce funkcjonował podział na ligi. W klasie A grały cztery czołowe drużyny Galicji, a w Klasie B pozostałe dwadzieścia drużyn. Rozgrywki nie przypominały jednak systemu panującego obecnie. Ligi grały niezależnie od siebie, nie funkcjonowały awanse, ani spadki. W 1921 roku nieligowe Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane w taki sposób, że liga A wałczyła o tytuł Mistrza, a liga B miała swoje osobne rozgrywki finałowe. W okresie międzywojennym zostały wprowadzone turnieje barażowe, które miały decydować o awansach i spadkach międzyligowych. Podczas konferencji, 26 września 1937 roku prowadzone były rozmowy o utworzeniu oficjalnej II ligi oraz B klasy, ale nie udało się zrealizować tych planów. 

Powstanie II ligi

Choć historia rozgrywek II ligi sięga początku 1948 roku, dopiero 20 marca 1949 roku odbyła się pierwsza inauguracyjna kolejka rozgrywek. W lutym 1948 rok w Warszawie miało miejsce Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej. W trakcie spotkania rozpatrywana były między innymi kwestia oficjalnego utworzenia II ligi, na skutek wniosku złożonego przez związek Gdańsk. Pomysł ten nie spotkał się z aprobatą większości drużyn grających w I lidze. Mimo niedużej różnicy głosów – 119 „za” i 163 „przeciw”, uchwała została odrzucona. Zapowiedziano jednak, o możliwości reorganizacji ówcześnie przeprowadzanych rozgrywek. Temat powstania II ligi został ponownie poruszony 30 maja 1948 roku na kolejnym Walnym Zgromadzeniu PZPN. Była to główna kwestia obrad, która jednogłośnie została uchwalona. 

System rozgrywek 

Podczas Walnego Zgromadzenia ustalono, że II ligi będzie liczyć 20 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Mistrzowie grup mieli awansować do I ligi, a na ich miejsce miały spadać dwie najsłabsze drużyny z I ligi. Ponadto dwaj mistrzowie mieli rozgrywać mecz barażowy, w którym zwycięzca zyskiwał tytuł Mistrza II ligi. Już w styczniu 1949 roku ustalony został terminarz meczy I i II ligi. Pierwszy, oficjalny mecz II ligi został rozegrany 20 marca 1949 roku. Każda z drużyn pragnęła uzyskać awans do I ligi, jednak dziennikarzom trudno było komentować zmagania, gdyż nikt nie znał występujących drużyn. Byli oni jednak zachwyceni tym, jaką sławę zyskuje piłka nożna, która zaczęła docierać do małych miejscowości, dzięki II lidze. Choć rozgrywki nie były interesujące dla przedstawicieli PZPN, którzy rzadko się na nich pojawiali, stały się pierwszorzędną atrakcją dla ludzi ze wsi oraz małych miasteczek.