Historia powstania Stomilu Olsztyn

OKS Stomil Olsztyn to polski klub piłkarski z Warmii i Mazur, występujący w biało-niebieskich barwach. Aktualnie 1-ligowy zespół (odpowiednik dawnej 2 ligi), aż osiem sezonów rozegrał w Ekstraklasie, czyli najwyżej rangą i szczeblem klasie ligowych rozgrywek piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Dwukrotnie również awansował do ćwierćfinału polskich rozgrywek pucharowych, czyli Pucharu Polski. Stadion olsztyńskiego klubu mieści się na al. Piłsudskiego 69a, w Olsztynie i jest w stanie pomieścić około 3 tysięcy kibiców, lecz wielokrotnie notował większą ilość osób na widowni. Choć zespół może nie jest aż tak popularny na całą Polskę, jest nazywany Dumą Warmii, a okolice kibicują tamtejszemu zespołowi z Olsztyna.

Początki Stomilu Olsztyn

Za początek powstania olsztyńskiego klubu piłkarskiego uznaje się datę 16 lipca 1945 roku, czyli w niedługim czasie po zakończeniu wojny. Odbył się bowiem w tym dniu symboliczny mecz, dokładnie w 535 rocznicę bitwy pod Grunwaldem między drużyną pracowników kolei a drużyną pracowników PSS „Społem”. Ten mecz dał początek dla dwóch drużyn, które po jego rozegraniu powstały: Kolejowemu Klubowi Sportowemu (KKS Warmia Olsztyn) i Olsztyńskiemu Klubowi Sportowemu, czyli właśnie obecnemu OKS Stomilowi Olsztyn. Od momentu powstania do początku lat 70 Stomil Olsztyn rozgrywał spotkania jedynie w klasie okręgowej, czyli ligach regionalnych. Przełomem stał się moment powstania Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych, które objęły patronatem klub. W 1973 roku drużyna z Olsztyna zanotowała swój pierwszy sukces, dostając się do 2 ligi, utrzymując się w niej aż 2 sezony. Do aż 1994 roku Stomil grał naprzemiennie w 2 i 3 lidze, jednak w sezonie 1993/1994 zespół pod okiem trenerów Bogusława Kaczmarka i Józefa Łobockiego wywalczył sobie awans do 1 ligi, która wówczas była najwyższą możliwą klasą w polskich piłkarskich rozgrywkach.

Lata spędzone w ówczesnej Ekstraklasie

OKS Stomil Olsztyn w pierwszej lidze spędził dokładnie osiem sezonów, można więc powiedzieć śmiało powiedzieć, że zespół po swoim okresie naprzemiennych wzlotów i upadków, trwającym kilkadziesiąt lat, zyskał na sile i pokazał, że zdecydowanie zasługuje na szacunek. Pierwszy sezon zakończył na 14 miejscu, czyli ostatnim miejscu chroniącym przed spadkiem do 2 ligi. Kolejne sezony szły już Stomilowi nieco lepiej i zazwyczaj plasował się on w środku tabeli, na 6, 8, czy 9 miejscu. Dopiero w sezonie 2001/2002 drużynie powinęła się noga, przez co zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z powrotem do 2 ligi.

Klub ten rozegrał łącznie w najwyższej lidze dokładnie 254 mecze, w tym 76 zwycięstw, 75 remisów i 103 porażki. W rozgrywkach podczas tych 8 lat zdobył łącznie 296 punktów, grając z takimi klubami powszechnie znanymi jak: Lech Poznań, Legia Warszawa, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, GKS Katowice, Ruch Chorzów czy Pogoń Szczecin.

Stomil Olsztyn obecnie

Aktualnie drużyna z Olsztyna, Duma Warmii rozgrywa mecze w 1 lidze (czyli od momentu formalnego powstania Ekstraklasy 2 poziom klasowy rozgrywek piłkarskich). Przez wiele lat zyskała wierne grono kibiców nie tylko z samego Olsztyna, ale również z okolic Warmii i Mazur.