Kariera Adama Majewskiego, nowego trenera Stomilu Olsztyn

W czerwcu tego roku przekazano nam wiadomość o nowym trenerze drużyny piłkarskiej z 1 ligi klasowych rozgrywek w piłce nożnej – Stomilu Olsztyn. Nowym szkoleniowcem zespołu z Olsztyna został Adam Majewski, który zastąpił zwolnionego wcześniej trenera Piotra Zajączkowskiego. Wraz z nim zatrudnieni zostali: Karol Szweda, jako asystent pierwszego trenera oraz Dariusz Fabianowicz, na stanowisko trenera przygotowania fizycznego. 47-letni Adam Majewski to były piłkarz, grający w wielu polskich klubach piłkarskich, nie każdy jednak wie, że ma on już również za sobą pierwsze doświadczenia w sztabie szkoleniowym. Przedstawmy zatem kilka istotnych faktów z życia nowego trenera Stomilu Olsztyn.

Kariera piłkarska Majewskiego

Adam Majewski karierę piłkarską już dawna ma za sobą, ostatni raz na murawie wystąpił w barwach Wisły Płock w 2010 roku, a bezpośrednim powodem odejścia miały być wtedy zerwane więzadła krzyżowe. Co ciekawe zakończył on swoją karierę piłkarską dokładnie w tym samym klubie, w którym zaczął. Jako piłkarz zaczął grać w Płocku na początku lat 90, a dokładnie w 1991. Młody wówczas 18-letni Majewski zaczął realizować się na murawie w pozycji środkowego pomocnika. W Wiśle Płock (wtedy jeszcze Petrochemii Płock) grał aż do 1995 roku, przez kolejne sezony grał dla takich klubów jak: Lech Poznań, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Zawisza Bydgoszcz, Legia Warszawa. Grając w 2002 dla Legii Warszawa, udało mu się wspólnie z zespołem wywalczyć Mistrzostwo Polski. Przez krótki czas, w sezonie 2003/2004 grał nawet dla greckiej drużyny Panionios GSS, w Superleague Ellada, będącej w Grecji odpowiednikiem polskiej Ekstraklasy. Po licznych wystąpieniach w barwach różnych zespołów wrócił w 2007 roku do swojego rodzimego klubu i tam już pozostał do końca swojej kariery jako piłkarz. Zaliczył również jeden występ w głównej reprezentacji Polski, w meczu towarzyskim z Macedonią w 2003 roku.

Od piłkarza do trenera

W 2009, kiedy Majewski grał jeszcze na murawie jako pomocnik w Wiśle Płock, jednocześnie rozpoczął pracę w roli asystenta ówczesnego trenera drużyny – Jana Złomańczuka. Później w latach 2012-2016 również był prawą ręką trenera Wisły Płock, wtedy już Marcina Kaczmarka. Od 2018 zaś zajął się samodzielnym prowadzeniem rezerw drużyny z Płocka, w 4 lidze. Pod jego wodzą w 45 meczach w 4 lidze drużyna rezerwowa Wisły Płock wygrała 17 razy, 10 razy zremisowała oraz 18 razy przegrała. W czerwcu 2020 Adam Majewski dostał niebywałą szansę wykazania się w roli pierwszego trenera Stomilu Olsztyn.

Jest to dla nowego trenera zarazem duża szansa na pokazanie swoich umiejętności szkoleniowych, lecz przy okazji również i duża odpowiedzialność, zwłaszcza że Stomil Olsztyn miał ostatnio gorsze momenty. Problemy kadrowe, finansowe, zmiana właściciela, dwukrotnie prezesa, zwolnienie trenera Piotra Zajączkowskiego to problemy, z jakimi przez ostatnie miesiące zmagał się olsztyński klub. Jednocześnie świeża krew w sztabie szkoleniowym, ale również osoba z dużym doświadczeniem w grze na boisku to zawsze szansa na nowe sukcesy dla zespołu. Z pewnością najbliższe miesiące pokażą, czy ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.