Najlepsi zawodnicy Stomilu Olsztyn

Stomil Olsztyn to najbardziej utytułowany zespół z Warmii i Mazur. Jacy zawodnicy reprezentowali ten klub na przestrzeni lat? Poniżej przedstawiamy aż 10 sylwetek zawodników grających w olsztyńskim klubie.

Tomasz Sokołowski

Gracz ten trafił do Stomilu z Łyny Sępopol w 1992 roku. Z olsztyńską drużyną wywalczył awans do Ekstraklasy. Młody zawodnik spisywał się na tyle dobrze, że zaczął budzić zainteresowanie czołowych polskich klubów. W konsekwencji już w 1995 roku trafił do Legii Warszawa gdzie grał prawie przez 10 sezonów. Następnie reprezentował jeszcze barwy Górnika Łęczna, Ruchu Chorzów oraz Jagiellonii Białystok.

Grzegorz Lech

Urodzony w 1983 roku pomocnik już w 1998 roku trafił do juniorskiej drużyny Stomilu. W dorosłej piłce zadebiutował w 2001 roku. Nie był to akurat najlepszy okres dla olsztyńskiej drużyny, która w tym okresie spadła do II ligi. Mimo trudnych czasów Grzegorz pozostał w Olsztynie jeszcze na wiele sezonów. Ze Stomilem rozstał się dopiero w 2009 roku. Trafił wtedy do Dolcanu Ząbki a następnie do Korony Kielce oraz Arki Gdynia. Od 2015 roku powrócił do Stomilu, gdzie występuje do tej pory.

Marek Kwiatkowski

Do Stomilu trafił w 1997 roku przechodząc z klubu Pomezania Malbork. Rozegrał 5 sezonów, w których rozegrał 122 spotkania w barwach Stomilu. Po spadku olsztyńskiej drużyny z I ligi grał w zespołach III i IV-ligowych.

Aidas Preikšaitis

Jedyny obcokrajowiec w całym zestawieniu. Litwin swego czasu reprezentował barwy czołowej drużyny ze swojej rodzimej ligi czyli Żalgirisu Wilno. Przed przejściem do Stomilu Olsztyn w 1998 przez pół roku grał w GKS-ie Katowice. Po sezonie postanowił przejść do niemieckiego Unionu Berlin. Następnie grał jeszcze dla klubów w Polsce, Niemczech oraz Litwie. Rozegrał również 48 spotkań w kadrze narodowej.

Adam Zejer

Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Stomilu. Następnie trafił do Zagłębia Lubin. Po sukcesach w Ekstraklasie wyjechał do Turcji gdzie grał min. w Besiktasie. W latach 1994-1996 ponownie reprezentował Stomil. Karierę zakończył w 2003 roku natomiast od 2018 roku pełni funckję asystenta trenera Stomilu.

Jacek Chańko

Wychowanek Jagiellonii trafił do Stomilu w 1996 roku. Rozegrał w Olsztynie prawie 100 spotkań. Następnie przeniósł się do Niemiec, jednak szybko wrócił do ojczyzny. W latach 2003-2007 ponownie grał w Białymstoku. Chańko rozegrał również 1 mecz w reprezentacji.

Jacek Płuciennik

Napastnik ten przygodę z poważną piłką rozpoczynał w ŁKS-ie Łódź. Po 3 latach przeniósł się do Stomilu Olsztyn, w którym występował w latach 1995-1998, po czym wrócił do ŁKS-u. Rozegrał 4 spotkania w kadrze. Zginął w wypadku samochodowym w 1998 kiedy to wracał z ligowego spotkania ze Stomilem.

Cezary Kucharski

Piłkarz ten najbardziej kojarzony jest z występami w Legii Warszawa. 17-krotny reprezentant Polski miał jednak swój epizod w Stomilu. W olsztyńskiej drużynie rozegrał sezon 1999/2000.

Sylwester Czereszewski

Zawodnik ten rozpoczynał swoją seniorską karierę w Stomilu. Następnie grał min. w Legii Warszawa, Lechu Poznań oraz Górniku Łęczna. Od 2018 roku zasiadał w sztabie szkoleniowym olsztyńskiej drużyny. W 2020 roku został wybrany dyrektorem sportowym Stomilu.

Andrzej Biedrzycki

Niekwestionowana legenda olsztyńskiego klubu. Andrzej Biedrzycki występował na pozycji obrońcy. W Stomilu grał prawie 30 lat. Do Olsztyna trafił w 1981 roku gdzie rozpoczynał juniorską karierę w wieku 15 lat. Od 1987 roku występował w seniorskiej kadrze, w której rozegrał prawie 400 spotkań. W 2004 roku rozpoczął karierę trenerską. Jego ostatnią posadą była asystentura głównego trenera w Stomilu Olsztyn. W 2017 roku podczas jednego z treningów drużyny zasłabł. Trafił do szpitala, gdzie w konsekwencji zmarł. Po tym wydarzeniu klub zastrzegł numer 2, z którym przez lata występował.