Największe transfery w Stomilu

Duma Warmii i Mazur

Stomil Olsztyn jest polskim zespołem, powstałym w 1945 roku. Jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim, który swoją siedzibę posiada na Warmii i Mazurach. Przez wiele sezonów zawodnicy klubu mieli okazję prezentować swoją grę w ekstraklasie, mierząc się tam jak równy z równym z najlepszymi drużynami w Polsce. Dwa razy wywalczyli nawet awans do ćwierćfinału Pucharu Polski, co dobitnie świadczy o sile i zaangażowaniu drużyny. Ale żaden klub nie byłby tak silny, o ile nie miałby w swoich szeregach graczy, którzy są w stanie pociągnąć cały zespół w stronę zwycięstw. Stomil od momentu powstania ma kilka przykładów transferów, których pozazdrościłyby mu niejedne wielkie kluby znad Wisły.

Prawdziwa legenda klubu

Andrzej Biedrzycki dołączył do Stomilu Olsztyn w 1985 roku i to bez wątpienia była decyzja, która na zawsze zmieniła jego zawodowe życie. Jego transfer był strzałem w dziesiątkę – klub potrzebował właśnie młodego, utalentowanego obrońcy, który byłby w stanie urozmaicić styl gry drużyny. Za otrzymaną szansę zawodnik odpłacił się najlepiej, jak tylko potrafił – prawie cała jego piłkarska kariera była związana z olsztyńskim składem. Rozegrał 196 meczów, był obecny niemalże podczas całej przygody związanej z udziałem w rozgrywkach ekstraklasowych. Po skończeniu kariery piłkarskiej, Andrzej Biedrzycki zajął się misją dalszego prowadzenia swojego zespołu, tym razem ze stanowiska trenera. Pełnił tę funkcję aż do 2017 roku.

Pomoc prosto z Łodzi

Tomasz Lenart jest piłkarzem, którego początki kariery są związane z województwem łódzkim. Swój talent rozwijał najpierw w szeregach ŁKS Łódź i Pilicy Tomaszów Mazowiecki, by w 2000 roku zawitać do Olsztyna. W stolicy Warmii i Mazur ten świetny obrońca spędził dwa bardzo udane sezony, wystąpił w 52 meczach ligowych. Udało mu się również dwukrotnie trafić do bramki przeciwnika, co jest dobrym wynikiem biorąc pod uwagę pozycje, na której grał. To nie strzelaniem goli miał się zajmować – przybył do Olsztyna by wspomóc obronę i swoim doświadczeniem oraz wielkim talentem pomóc kolegom z drużyny wywalczyć jak najwięcej na ligowym podwórku. Wracając do doświadczenia – Tomasz Lenart może pochwalić się największą ilością występów w rozgrywkach ekstraklasy ze wszystkich zawodników występujących w Stomilu na przełomie lat 1994 – 2002. Rozegrał on aż 318 spotkań w I-lidze. Grając tyle meczów zawodnik zdobywa ten rodzaj wiedzy, którego nie da się zwyczajnie nauczyć – trzeba to przeżyć samemu.

Gol za golem

Sylwester Czereszewski to piłkarz grający na pozycji napastnika, mający swoje występy również w Reprezentacji Polski. Do Olsztyna przybył w 1989 roku z Korony Klewki. W Ekstraklasie rozegrał 84 spotkania reprezentując barwy Stomilu, zdobył podczas nich 17 bramek. Był on tym samym zawodnikiem z największą ilością trafień do bramki przeciwnika w olsztyńskim klubie. W roku 1994 został uznany za Odkrycie Roku według plebiscytu tygodnika Piłka Nożna. Jego przygoda piłkarska już się zakończyła, jednak związek z klubem z Warmii wcale nie – od stycznia 2020 roku pełni urząd dyrektora sportowego tego klubu.