Stadion Stomil Olsztyn – historia, modernizacja, imprezy sportowe

Olsztyn to miasto, które jak większość polskich miejscowości posiada swoją ukochaną drużynę piłkarską. Zespół ten jest najbardziej utytułowanym klubem na Warmii i Mazurach, a jego historia sięga lat 50 tych XX wieku – rok założenia 1945. Klub ten może poszczycić się wieloma osiągnięciami, jak również własnym, unikalnym stadionem. Czym charakteryzuje się stadion Stomilu Olsztyn? Jakie zmiany zostały na nim wprowadzone w ostatnich latach? Jak przedstawiają się dane obiektu? Jakie imprezy sportowe obsługiwane są przez stadion Stomilu?

Historia i cechy charakterystyczne stadionu Stomil Olsztyn

Pierwotnie stadion olsztyńskiej drużyny piłkarskiej był obiektem, wybudowanym w czynie społecznym. Nie wyróżniał się niczym wyjątkowym, a pretekstem do jego budowy była organizacja miejskich dożynek. Pierwotnie stadion posiadał kilkanaście tysięcy miejsc siedzących oraz kilka tysięcy stojących oraz podzielony był na trybunę otwartą i krytą. Zadaszona część obiektu obejmowała przede wszystkim miejsca dla VIP-ów, reporterów i dziennikarzy. Wiele kolejnych lat pozwoliło rozwijać się zarówno drużynie, jak i miejsca przeznaczonego do gry.

Jak stadion Stomilu Olsztyn zmieniał się na przestrzeni lat? Jakie renowacje zostały wprowadzone na tym obiekcie?

Rozbudowa Stadionu Stomil Olsztyn

Obiekt drużyny piłkarskiej przez wiele lat przechodził przez mniejsze bądź większe renowacje. Stale próbowano zwiększać ilość miejsc i wygodę kibiców. W 2015 roku rozpoczęto budowę 4 masztów oświetlających płytę stadionu, których moc sięgała 1600  Działanie to zapewniło możliwość rozgrywania spotkań pierwszoligowych. Dalsze poczynania przyczyniły się również do podwyższenia rangi i zwiększenia ilość imprez sportowych. 2018 rok przyniósł temu miejscu nową murawę, a kolejne lata zapowiadały wymianę tablicy wyników, na nowoczesny, wielki telebim, który zawisł obok zegara. W przyszłości zaplanowane są dalsze prace renowacyjne i modernizacyjne obejmujące remont szatni, sali konferencyjnej czy pomieszczeń administracyjnych.

Dane obiektu

Stadion Stomil Olsztyn to siedziba miejskiego klubu sportowego mieszcząca się przy ulicy Piłsudskiego. Obecnie znajduje się na nim 16 800 miejsc kibicowskich, z czego 4200 to miejsca siedzące. Profesjonalne oświetlenie o mocy 2600 lux umożliwia przeprowadzanie rozgrywek w każdych warunkach. Obiekt posiada płytę główną z murawą o wymiarach 105m/68m, jak również boisko treningowe z wysokiej jakości naturalną nawierzchnią.

Imprezy obsługiwane przez stadion Stomilu

Dzięki wielu pracom renowacyjnym, jak również zaangażowaniu właściciela i władz, stadion olsztyńskiego klubu mógł obsłużyć wiele ważnych imprez sportowych. Obecnie na terenie kompleksu rozgrywane są zawody takie jak:

  • mecze 1 ligowe,
  • mecze pucharowe – czerwiec 1989 r. – spotkanie finałowe Pucharu Polskie pomiędzy Jagiellonią a Legią Warszawa,
  • mecze reprezentacji Polski – 1997 r – mecz towarzyski polskiej drużyny z reprezentacją Litwy, zakończony zwycięstwem Polaków.
  • wiele innych imprez sportowych – niegdyś odbywały się rajdy samochodowe – Rajd Kormoran.